Miks mu koer väriseb? 6 värinate levinumat põhjust

miks koer väriseb miks koerad värisevad miks mu koer väriseb eesti estonia hammustamine

Isegi imearmsatesse kampsunitesse ja mütsidesse riietatud koerad võivad kogeda värinaid. Seda seetõttu, et jahe temperatuur ei ole ainus asi, mis meie karvaseid sõpru – ja ka meid! – värisema paneb.

Tihtipeale on koerte värisemine kahjutu, kuid mõnikord võib nende värisemine osutuda hoopiski appihüüdeks. Aga mis paneb koera värisema? Ja millal tuleks midagi teha? Siin on kuus levinumat põhjust, miks koerad väriseda võivad ja mida te nende abistamiseks teha saate.

1. Tal on külm

Can Dogs Catch a Cold or Flu? Cold Signs & Treatments | Purina

Lihtsaim vastus küsimusele „Miks mu koer väriseb?” on see, et neil on lihtsalt külm. Külmas keskkonnas värisemine on tahtmatu reaktsioon, mis aitab kehas verd pumbata, et tõsta kehatemperatuuri vältimaks hüpotermiat. Väiksemad koerad nagu näiteks chihuahuad võivad väikese kaalu tõttu olla altimad värisema kui suuremad tõud.

2. Rõõmust / Põnevil olemisest

Excitement: when is it unhealthy?

Mõned koerad kipuvad värisema, kui nad on õnnelikud või elevil. Keegi pole täpselt kindel, miks, kuid üks teooria ütleb, et see on intensiivsete emotsioonide väline ilming. Seda tüüpi külmavärinad ei kujuta endast ohtu; see jääb tõenäoliselt järgi, kui nad lõpuks maha rahunevad.

3. Stress, ärevus ja hirm

Koer hirmul

Teised intensiivsed emotsioonid, mis võivad põhjustada külmavärinaid on hirm ning ärevus. Kuigi külmavärinad ei ole sel juhul iseenesest kahjulikud, pole stress teie koera jaoks kuidagi parem kui teie enda jaoks.

Mida teha: Andke endast parim, et koer maha rahustada ning võimaluse korral eemaldage stressi allikas. Kui teie koer hakkab värisema äikese peale, siis proovige talle tutvustada terapeutilisi mänguasju või summutada kuidagi äikeseheli. Kui märkate, et miski paneb teie koera pidevalt värisema, siis proovige ta tähelepanu ümber suunata. Koerad on ka väga hea tajuga ning kui sina ise peaksid olema stressis, ärev või hirmul, siis suudavad nad teie emotsioone väga hästi jäljendada. Teatud olukordades, kus jääte ise rahulikuks ning eirate oma majas olevat stressitekitajat, võib teie koer seda mõista ning aru saada, et põhjust muretsemiseks pole.

4. Tähelepanu püüdmine

Koer tähelepanu saamas

Kui te peaksite iga kord, kui teie koer väriseb teda lohutama tormama, siis võib koer mõista, et värisemine on hea viis teie tähelepanu võitmiseks.

Mõned koerad võivad isegi süüa nurudes meelega pisut väriseda, et teid veelgi enam mõjutada.

Mida teha: Kuigi see käitumine pole just kahjulik, siis pole selle kombe edasine tugevdamine hea mõte.

5. Valu või haigused

Haige koer

Värisemine võib olla märk sellest, et teie koer tunneb valu või põeb mõnd haigust. Värisemine ja lihaste värinad võivad olla selliste tõsiste seisundite nagu hüpogklükeemia, koerte katk või Addisoni tõve sümptomid.

Pidev värisemine võib olla märk generaliseerunud treemori sündroomist, mida nimetatakse teisisõnu ka värinasündroomiks. Tegemist on kroonilise haigusega, mida saab ravida vaid ravimitega.

Mida teha: Otsige teisi haiguse või vigastuse tunnuseid. Kui värinatega kaasneb ka ebatavaline käitumine või kui see tundub teie koera jaoks kuidagi ebaloomulik, siis võtke kohe ühendust mõne loomaarstiga.

6. Vanadus

Vana koer

Harvad pole ka juhud, kui koerte vananedes tekivad neil nõrgenenud jalalihaste tõttu värinad, kuid värisemine võib olla ka märk artiidist või liigesevalust.

Mida teha: kui märkate, et teie vananev koer hakkab värisema, on parem lasta ta loomaarstil üle vaadata.

Lihtsalt värisemine vs krambid

Tavaline värisemine on krambihoost väga erinev. Krambihoo käigus tõmbuvad koera lihased kinni ja koer kaotab nii liikuvuse kui ka teadlikkuse ümbritsevast. Kui kahtlustate, et teie koeral on krambihoog ja koeral ei ole juba diagnoositud haigust, siis viige koer võimalikult kiiresti loomakiirabisse.

Kuigi enamus kordadest on koerte värisemine suhteliselt kahjutu, siis on siiski kindlam pöörduda mõne loomaarsti poole, kui teil tekib küsimus: „Miks mu koer väriseb?”

Nad oskavad teile ilusti ära seletada, mis põhjustab koera värisemist ja vajadusel võivad õigeaegselt avastada midagi tõsisemat.

Milline on teie reaktsioon?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.