Miks koeral ila jookseb?

Miks koeral ila jookseb
Uurime lähemalt, miks koeral ila jookseb ja mida see tähendab, kui teie koer ilastab liiga palju ning mis vahe on tavapärasel kergel ilastamisel ning märgil, et midagi võib valesti olla.

Kui olete koerainimene, siis on üsnagi tõenäoline, et olete mingil ajahetkel pidanud paberrätiku välja tirima, et koera ilastamisega toime tulla.

Üldiselt ilastavad koerad, sest sülg aitab neil toitu süüa ja seedida. Ila on normaalne, loomulik osa koerte seedimisprotsessist. Kuid liigne või ebaregulaarne ilastamine võib olla märk terviseprobleemist või vigastusest.

Mis on koera ila?

Ila on lihtsalt kuhjunud sülg. Sülg täidab mitmesuguseid maitse, lõhna, seedimise ja suu tervisega seotud funktsioone:

– määrdeaine, mis aitab toidul hõlpsamalt söögitorust allapoole liikuda

– niiskus toidu lagundamiseks (koera süljes ei ole ensüüme nagu inimese süljes ning koerad on võimelised suuremaid toidutükke alla neelama ilma näirmata)

– antiseptiline aine vigastuste vältimiseks ja haavade parandamiseks (kui koerad lakuvad haavu, siis puhastavad nad seda ja aitavad vältida põletikku)

Tervislikus koguses ilastamine

via flickr/statefarm

Terve koera puhul on süljeeritus tavaliselt tingitud maitsva maiuse pakkumisest või söögi ootamisest. Kui nad eeldavad, et toit on teel, hakkab nende suu vett jooksma.

Mõned koerad ilastavad sagedamini ja suuremas koguses kui teised.

Sügavate lõualuudega koerad võivad teile korraliku lombi maha jätta. Mõned tõud on ilastamise poolest rohkem tuntud kui teised:

– Bassetid ja muud hagijastõud

– Bulldogid

– Newfoundlandid

– Bernhardiinid (nagu Beethoven!)

– Mastifid

– Bokserid

Seda tüüpi koerad ilatsevad, sest nede suuümbruse lõdvem nahk kogub sülge ja täitub, kuni see valgub üle ja välja (sageli teie riietele või diivanile). Teiste tõugude suust võib harva või üldse mitte näha ila tilkumist.

Tavaline ila on läbipaistev või valge värvi ja peaks olema üsna lõhnatu. See võib mullitada, tilkuda, valguda või nõrguda, kuid see ei tohiks olla põhjatu.

Liigne ilastamine

via flickr/dallasfloerphotography

Liigne ilastamine võib olla märk sellest, et teie koeraga on midagi valesti. Liigse sülje põhjused on erinevad ja ulatuvad ebameeldivatest ebamugavustest kuni meditsiiniliste hädaolukordadeni:

– Suuhaigused ja hammaste lagunemine.

– Sageli kaasneb ebameeldiv lõhn.

– Kuuma rabandus.

– Ülekuumenenud koerad hingeldavad ja ilastavad liigselt

– Autoga sõitmine ja närvilisus võivad põhjustada suu lahti hingamist, mis toob endaga kaasa ka ila tilkumise. Võite proovida lemmikule iivelduse vastu anda ingveripille.

– Suhu, keelde või hammaste vahele jäänud võõrkeha. Kui teie koer ilastab palju ja hõõrub käpaga nägu, siis on midagi valsti.

– Söövitavate või mürgiste ainete (taimed või majapidamises kasutatavad puhastusvahendid) allaneelamine

– Seedeprobleemid alates lihtsalt ärritunud kõhust kuni puhituseni. Õppige ära tundma puhitusnähte ja pöörake oma koera käitumisele suurt tähelepanu.

“Liigne” näeb erinevate loomade puhul ka erinev välja, kuid koeraga koos aega veetes näete kui palju ta tavaliset ilastab. Teie olete oma koera käitumise ja mugavuse parim hindaja. Kui ta hakkab ühtäkki järsult ja liigselt ilastama ning käitub imelikult või on stressis, siis võtke kohe ühendust oma loomaarstiga.

Õnneks on süljeeritus enamasti siiski teie koera kehaliste funktsioonide normaalne väljendus. Järgmine kord, kui mõni pisut möksise suuga koer tuleb teie juurde ja ilastab teil püksid täis, siis pidage meeles: sülg on lihtsalt sülg.

See võib pisut riideid mustaks teha ja olla tüütu, kuid see käib lihtsalt koerte eludega kaasas.

Milline on teie reaktsioon?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga