Koerad võivad vahel nii targad paista, kuid teine kord jälle nii totusid asju teha. Enda saba taga ajamine on üks asi, aga auto ette jooksmine jätab meid loomaomanikena tihti segadusse. Miks peaks loom tegema midagi nii ohtlikku? Miks koerad autosid taga ajavad?
Nii ebaloogiliselt kui see inimeste jaoks ka ei kõla, on mõnele koerale lausa vastapandamatu autole, rattale või rollerile mitte järgi liduda.
Selles artiklis uurime, miks nad nii teevad ja mida selle vastu ette saab võtta. Juurdunud käitumist on raske ümber pöörata, kuid piisava aja ja pingutusega saate oma neljajalgsele sõbrale õpetada pea kõike.
Miks koerad autosid taga ajavad?
Kuigi teie koera konkreetsed mõtted ja valikud võivad talle ilmneda mitmel viisil, siis üks asi on kindel: liikuvale sõidukile reageerimine on puhas instinkt. Võite näha sama instinkti, kui teie kutsu jälitab inimesi jalgrattal või isegi sörkijaid – kuigi ükski neist käitumisviisidest pole nii ohtlik kui liikuva auto ette viskumine.
Hills Pet’i koeraspetsialistid märgivad, et saagi tagaajamine ise on koertes sügavalt juurdunud instinkt, kuid midagi autode liikumises vallandab neis esialgselt soovi autot jälitada.

Vahel võib ka koera tõug selles rolli mängida, kas koer autot taga ajab või ei. Ameerika Kennelklubi andmetel kasvatati selliseid tõugu nagu hurt, whippet ja borzoi spetsiaalselt saaki taga ajama.
Pole üllatav, et need tõud, nagu ka paljud karjakoerad, on tuntud selle poolest, et ajavad taga kõike, mis parasjagu liigub. Miks? Oma instinkti järgimine aitab neil ennast rahulolevana, õnnelikuna või isegi elevil tunda – tagaajamine annab adrenaliinilaksu.
Koerad, kes tegutsevad territoriaalselt või hirmust, võib auto tagaajamine tunduda nagu kodu ja pere kaitsmisena. Kui auto sõidab mööda või eemale teie koera asukohast, tõlgendab teie koer tõenäoliselt seda kui hästi tehtud tööd. Sellest tulenevalt koer ka aina kordab ja kordab seda kehva kuid talle rahuldust pakkuvat kommet.
Kuidas saada koer enam mitte autosid taga ajama?
Instinktiivset käitumist, nagu tagaajamine, võib olla treeninguga raskem kontrollida, sest tegemist on nii sügavalt juurdunud harjumustega – kuid ärge heitke meelt! Piisava kannatlikkuse ja õige harjutamisega saab iga koer õppida liikuvate sõidukite ümbruses oma impulsse kontrollima.
Kui teil on võimalus töötada oma koera impulsside kontrollimise kallal enne, kui teie koeral need tugevad käitumismustrid välja kujunevad, siis on võimalik teda sellest käitumisest kergemini eemale juhtida.
Kui ei, siis pole ka hullu – pidage lihtsalt meeles, et ärge üritage oma koera treenida, kui ta parasjagu jookseb mõnele autole juba järgi või jahib muud sihtmärki. Nad näevad teie treeningkatseid mänguna, mis võib käitumist veelgi tugevdada.
Selle asemel proovge desensibiliseerimist ja kuulekuse harjutamist. Selle tehnika idee seisneb selles, et hoida teie koer teile keskendununa, isegi liikuvate autode juuresolekul.
Loomulikult ei ilmuta tulemused ennast kohe esimesel päeval, nii et alustage oma kutsuga rahulikult rihma otsas (ja taskus palju maiustusi) kohas, kus esialgu autosid pigem vähem liigub.
See, kas otsustate oma koerale õpetada märksõnu “jää” või “keskendu”, on teie endi otsustada. Mõlemal juhul on eesmärk, et teie koer harjutaks teile keskendumist, seega alustage käsu andmisest ja premeerimisest kohe kui koer päriselt ka kohale jääb või teiega silmsidet loob.
Järk-järgult saate käskluse kestust pikendada enne kui lemmikut maiusega premeerite. Kui te olete selle sammu selgeks saanud, siis võite sama käitumist hakata harjutama kohas, kus esineb juba rohkem segajaid.
Konsulteerige treeneriga
See võib võtta küll pisut aega ja kindlasti harjutamist, kuid kindlasti on teil võimalik oma koerale selgeks õpetada, et ta autosid taga ei ajaks. Kui aga enda võimetes kahtlete, siis võib professionaalne koeratreener pakkuda täiendavaid ideid ja tehnikaid.