Meie lemmikud pole lihtsalt ainult loomad. Nad on meie armastatud pereliikmed, ustavad kaaslased, kes pakuvad meile oma tingimusteta armastust. Selle tõttu võib lemmiklooma kaotamine osutuda kohati lausa uskumatult raskeks ja emotsionaalseks.
Lemmiklooma kaotamine võib sarnaneda pereliikme kaotusega, kuna paljud inimesed tunnevad sel hetkel sügavat üksindust ja eraldatust. Leinast taastumise spetsialist ja ühtlasi raamatu „Kuidas leinata nagu meister” autor Lianna Champ ütles hiljuti antud intervjuus: „Kaotate ühtäkki kogu turvalisuse, mugavuse ja armastuse, mida teile vabalt ja järjekindlalt võib-olla mitmete aastate jooksul antud on.”
Kuigi leinamiseks pole õiget või valet viisi, siis on aga kaotusega toimetulekuks erinevaid viise, mis aitavad sellest perioodist lihtsamini üle saada.

Kuidas lemmiku kaotusega toime tulla?
Lemmiklooma leinamine võib tunduda sarnane pereliikme leinamisega ja seetõttu võib see ka esile tuua sarnased emotsioonid. Lein on igaühe jaoks erinev. See ei järgi kindlat järjestust ega ajaskaalat.
Võtke aega, et oma sõprade ja perega asju läbi rääkida.
„Iga kaotuse järel võtab tunnetega leppimine aega” selgitab Lianna.

„Nii nagu inimestel, on ka lemmikloomadel oma unikaalsed isiksused. Iga suhe iga lemmikloomaga on täiesti ainulaadne.”
„Peate võtma aja, et leinata oma kaotust, lakkuda haavu ning küll te siis teate, kui teil juba paremaks läinud on, kas soovite perre ka uut lemmiklooma võtta või mitte.”
Kuidas aidata lastel kaotust mõista
Parim asi, mida saate teha, et aidata oma lapsel lemmiklooma kadumisega toime tulla, on olla oma suhtlemises avameelne.
„Püüdke mitte kasutada selliseid fraase nagu ’magama panemine’ – see võib olla laste jaoks segadusseajav” selgitab Lianna.

„Nad võivad arvata, et loom lihtsalt puhkab ja tuleb varsti tagasi. Samuti on ka tark mitte neile öelda, et loom on leidnud uue kodu või et ta läks kuskile mujale elama. Teie laps võib arvata, et see on tema süü, et teie lemmikloom on kadunud või jäävad nad lihtsalt lootma, et nad tulevad jälle tagasi.”
Tasub arvesse võtta ka lapse vanust. Nooremad lapsed ei pruugi olukorrast nii aru saada nagu vanemad lapsed, kellel võib tekkida palju rohkem küsimusi. Kuigi teil võib olla raske neile kõigile vastata, siis on oluline olla vastustega võimalikult vastutulelik.
Kuidas oma lemmiklooma meeles pidada
Õnnelike aegade meenutamine ja oma lemmiku elu tähistamine võib olla kaotusega toimetuleku võtmeks. Kõige rohkem abi võib olla sellest, kui hankida endale midagi käegakatsutavat – näiteks mälestuskast või istudada nende auks puu.

Kas ma peaksin võtma uue looma?
„Mõnikord arvame, et kohe pärast lemmiku kaotamist uue looma võtmine muudab meie enesetunde paremaks” räägib Lianna.
„Olen aastate jooksul kaotanud mitu oma lemmikut ning iga kord olen olnud täiesti muserdatud.”

„Lubades endal tunda end kohutavalt ja nutta nii palju kui vaja, aitas see mul vabastada osa mu sees endiselt pulbitsevast armastusest.”
„Ma lasen alati südamel neist kaotustest paraneda ja tunnen instinktiivselt, millal on aeg avada oma uksed mõne uue looma jaoks.”
Kas kommentaar läheb avalikuks lugemiseks
Siis pikalt ei kirjuta
Kaotasin kassi…😥😥😥