Kas koerad naeratavad, kui nad on õnnelikud? Näiliselt kerge muigega kutsud toovad alati inimeste näole naeratuse, kuid kas me tõlgendame oma lemmiklooma käitumist siiski õigesti ja kas koerad saavad ka päriselt naerda?
Sotsiaalmeedia platvormid, nagu TikTok, Instagram ja Youtube, uputavad naljakatest fotodest ja videotest naeratavaest kutsudest.
Inimesed järeldavad sageli oma neljajalgsete sõprade meeleolu nende käitumise, näoillmete ja žestide põhjal.
Kui koerast saab pereliige, siis omistatakse tihti loomadele inimlikud omadused. Omanikud võivad arvata, et nende koer on paljudes olukordades õnnelik, kuid see võib olla ka eksiarvamus.
Koera naeratamine ei pruugi alati olla positiivne märk. Isegi kui tundub, et koer on õnnelik, siis võib ta tegelikult parasjagu tunda ärevust ja ebakindlust.
Pikka aega uskusid teadlased, et koerad ei oska teadlikult üldse naeratada.
Sellest ajast saati on aga arvamus muutunud ja paljud ütlevad nüüd, et koerad ikkagi on võimelised sulle naeratama, kuid koerad naeratavad tihti hoopis teisiti, kui me seda võib-olla ootaks.

Kas koerad päriselt naeratavad?
Enamik naeratavate koerte fotosid ja videosid ei näita ehtsat naeratust, nagu võite inimestel näha.
Koera naeratus võib tähendada palju asju. Teie karvane sõber võib olla stressis või ebakindel ja üritada näidata oma alistumist välja. Teie lemmikloom võib rahuloleva näoilme näole kuvada ka näiteks siis, kui mängite või kui ta üritab teile lihtsalt meele järele olla.
Kui te soovite teada, miks teie koer päriselt parasjagu naeratab, siis peate jälgima tema käitumist.
Teie koer on stressis, kui tema suu on avatud ja tema huuled ning kõrvad on tagasi tõmmatud. Silmad võivad olla kitsendatud, põhjustades “stressikortsu”. Samuti võivad nad oma keele välja ajada ja tugevalt hingeldada.
Kuid stress ei ole alati koerte puhul negatiivne asi. See võib tekkida ka põnevusest mängides või jalutama minnes.
Kui koerad tunevad end ebakindalalt, hirmul ja ohustutana, võivad nad näidata oma alistumist teisele osapoolele välja. Suunurkade tahapoole tõmbamine, hammaste kerge paljastamine, silmside vältimine ja kõrvade küljedele välja sirutamine on käitumine, mis peaks koera arusaama kohaselt teist inimest või looma rahustama. Sageli võivad koerad oma keele välja ajada ja oma koonu lakkuda. Nad tahavad näidata, et on nõrgemad ja ei kujuta ennast mingit ohtu.
Mängides on koertel aga lõdvestunud näoilme. Nahk nende silmade vahel ja otsmikul on kortsudeta. Nad otsivad silmsidet inimeste ja teiste loomadega. Mõnikord on nende suunurgad pisut ülesse pöördunud.
Paljud koerad panevad ka seda tähele, et nende omanikel on hea meel, kui nad oma suunurgad tagasi tõmbavad ja kuvavad ette näo, mida inimesed peavad õnnelikuks näoilmeks. Mõned koerad naeratavad lihtsalt sellepärast, et tahavad oma omanikele meeldida, saada nende tähelepanu, saada kiitust ja võib-olla ka maiust.
Kui nad saavad positiivset tagasisidet sellele, siis kordavad nad seda käitumist, mitte tingimata sellepärast, et nad õnnelikud oleksid, vaid pigem sellepärast, et tahavad teile lihtsalt meeldida.
Kontekst on teie lemmiklooma meeleolu hindamisel võtmetähtsusega. Kui koer on lõdvestunud ja tunneb end turvaliselt, võib ta tõesti naeratada.

Kas koerad oskavad naerda?
Koerte naeru uuritakse läbi terve omaette uurimisvaldkonna.
Teadlased on endiselt eriarvamusel, kas koerad ka tegelikult naerda suudavad. Sellele, kas koerad suudavad valju häälega naerda, keskendus oma 2004. aasta uurimistöös Patricia Simonet.
Oma uuringus märkis ta, et koerad hingeldavad peale mängimist teatud sagedusega, mis on võrdväärne naeruga.
Teised põnevad järeldused sellel teemal pärinevad käitumisteadlaselt dr Dorit Urd Feddersen-Petersenilt. Pilte ja videomaterjale uurides tegi ta kindlaks, et koerad tõepoolest naeravad – käitumist iseloomustas ta tõenäoliselt inimese naeru jäljendamisena.
Kui koerad neravad, ütles doktor, et nad paljastavad korraks oma hambad ja iitsatavad mitu korda järjest. Nende ülejäänud keha on täielikult lõdvestunud.